„Zostań, Jeśli Kochasz” – Książka a Film

UWAGA! RECENZJA MOŻE ZAWIERAĆ SPOILERY!

Chciałbym dla was napisać takie małe porównanie, między filmem a książką pt.: „Zostań, Jeśli Kochasz (If I Stay)”. Na początek napisze o co chodzi w powieści.
Ksiażka:

Nastoletnia Mia, wyjeżdża z rodzicami i bratem do swoich dziadków. W nieoczekiwanym momencie, dochodzi do wypadku samochodowego. Mama – nie żyje. Tata – nie żyje. Brat – Nie żyje. Ona – uwięziona między światami. Ciało dziewczyny zostaje zawiezione do pobliskiego szpitala. Przechodzi tam operację, która utrzymuje ją przy życiu. Wokół niej zbiera się masa ludzi. Babcia, dziadek, ciocia, kuzynka, najlepsza przyjaciółka, Kim, jak i jej ukochany, Adam – Gwiazda rockowego zespołu Shooting Star. To od niej samej zależy czy chce zostać na ziemi, gdzie czekają bliscy i chłopak, czy odejść wraz ze swoją rodziną.

Tak wygląda dawna wersja okładki:

I tutaj już widać pierwszą różnicę. Na początku, powieść w polskiej wersji miała tytuł „Jeśli Zostanę”, lecz druga nosi tytuł „Zostań, Jeśli Kochasz”. Tytuł zmieniono tylko dlatego, gdyż tak pierwotnie przetłumaczono tytuł samego filmu.

Film:
Jak to w filmie, zostały w nim pokazane najciekawsze wydarzenia z fabuły książki, a tym bardziej nieco skrócone. Tym bardziej, widz może poszczególnie zobaczyć na własne oczy daną sytuację. Zobaczyć jak to wyglądało.
Ścieżka Dźwiękowa:
Powstały ogółem dwie ścieżki. Jedna to playlista do książki, utworzona przez samą Gayle Forman, a druga to oryginalna ścieżka dźwiękowa z filmu.
Playlista Gayle Forman do powieści:
playlista gayle forman
OST:
1. The Orwells – Who Need You
2. Lucius – Until We Get There
3. Willamette Stone – I Want WhatYou have
4. Tanlines – All Of My
5. Ben Howard – Promise
6. Willamette Stone – Never Coming Down
7. Ane Brun & Linnea Olsson – Halo
8. Odessa – I Will Be There
9. Willamette Stone – Mind
10. Beck – Morning
11. Sonic Youth – Karen Revisited
12. Willamette Stone – Today
13. Willamette Stone – Heart Like Yours
14. Tom Odell – Heal (If I Stay Version)
+ bonus:
15. Suite No. 1 in G Major for Solo Cello, BWV 1007: Prelude
16. Cello Concerto in A Minor, Op. 33
17. Alisa Weilerstein – Sonata in B Minor for Solo Cello, Op. 8
Teraz możemy przejść do porównań ogólnych.
Różnice (jak znajdę jeszcze jakieś, dopiszę):
1.
Zmieniono nazwę zespołu. W powieści nazywa się „Shooting Star”, zaś w filmie zwie się „Willamette Stone”.
2.
Adam ma problemy dostania się do nie przytomnej Mii. Utrudnia mu w tym jedna z pielęgniarek. W książce, chłopak zaprasza pewną znaną gwiazdę muzyczną, na której wszystkie pielęgniarki świrowały. W pewnym momencie, zostaje uwięziony z Kim w pewnym pomieszczeniu, gdy wychodzą i mają czystą drogę do dziewczyny, to jeden z lekarzy ich przyłapuje i próbuje ich wywalić z budynku. Nagle, zjawia się Wilow – ciocia Mii. Zatem w ekranizacji, Kim podchodzi do pielęgniarki, mówiąc, że jakaś kobieta rodzi w łazience i jest zakrwawiona. Ona jej uwierzyła , więc Adam wykorzystuje sytuacje. Jest już niemal przy drzwiach, gdy zostaje przyłapany przez lekarza. On obojga zaprowadza do windy, gdzie pojawia się Wilow.
Podsumowanie:
W prawdzie powiedziawszy, polecam książkę jak i sam film. Ale lepiej najpierw zagłębić się w samą powieść. Potem przy oglądaniu ekranizacji, można samodzielnie zrobić porównanie, jak to obecnie zrobiłem. Zaznaczę, że samą książkę Gayle Forman, czyta się niemal błyskawicznie, gdyż jest pisana oczami samej bohaterki.
Serdecznie zapraszam do przeczytania i obejrzenia. Polecam! 🙂